Obecnie w domach najczęściej korzystamy z różnego rodzaju rolet okiennych. Ze względu na ich różnorodne odmiany, idealnie możemy dopasować rolety pod względem funkcjonalności oraz tak by wpasowały się do dekoracji wnętrza domu.

Wielość materiałów z których są tworzone rolety okienne pozwalają na opracowanie aranżacji pomieszczeń w wymarzonym stylu, między innymi nowoczesnym, minimalistycznym, industrialnym a nawet romantycznym. Polecane są również z powodu wygody użytkowania, ponieważ w przeciwieństwie do żaluzji czy też długich zasłon, rolety okienne łatwo utrzymać w czystości, a także nie zabierają one zbyt wiele cennych źródeł światła. Oczywiście w sprzedaży możemy znaleźć rolety, które skutecznie zacieniają pomieszczenie i utrzymują odpowiednią ciepłotę termiczną, tym samym nie pomniejszając przestrzeni wokół okna.

Zanim dokonamy ostatecznego zakupu rolet okiennych, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad upragnionym stopniem zaciemnienia pomieszczeń, w taki sposób byśmy czuli się jak najbardziej komfortowo. Wspomniany stopień zaciemnienia zależny jest od dwóch czynników, a mianowicie funkcji pomieszczenia, jakie ono docelowo ma spełniać oraz to na którą stronę okna się otwiera. Biorąc pod uwagę zadania jakie musi spełniać kuchnia czy łazienka, warto do tych pomieszczeń wybierać rolety półprzepuszczalne, które mają na celu mocno rozproszyć zbyt intensywne promienie słoneczne. Rolety półprzepuszczalne są wykonane z bardzo dobrej jakości tkaniny poliestrowej, która dla utrzymania w jak najdłużej i najlepszej kondycji powinna być systematycznie oraz dokładnie impregnowana. Z kolei biorąc pod uwagę okno, które posiada wystawę południową, bądź zachodnią warto zastosować roletę regulującą dopływ światła. Wiedząc, że strona zachodnia i południowa jest najbardziej przez niemal cały dzień oświetlona, jedynie roleta regulująca jest w stanie należycie dopasować zaciemnienie do czynności, jakie chcemy wykonać w danym pomieszczeniu, a co więcej pozwalana na uzyskanie efektu rozproszonego światła. Wobec powyższego warto zastosować kilka wskazówek i wybrać najlepszą z możliwych opcji, jakie udostępniają nam rolety okienne.