Napęd do bramy wjazdowej to znakomite urządzenie, które ma na celu usprawnić oraz uprościć wjazd na teren posesji, szczególnie jest doceniane w porze deszczowej i mroźnej, kiedy z trudem odczuwamy potrzebę wysiadania z samochodu. W takiej sytuacji wystarczy przycisnąć przycisk pilota, po to by z łatwością otworzyć i zamknąć bramę wjazdową.

Urządzenie, jakim jest napęd do bramy może być zainstalowane zarówno w nowych bramach, jak też tych, które pozostają już w długoletniej eksploatacji. Zestaw do automatycznego otwierania i zamykania bramy posiada wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa. W związku z tym, do zestawu dołączane są sprzęgła bezpieczeństwa, które posiadają wbudowaną blokadę, w momencie kiedy skrzydło bramy napotka najmniejszy, nieznany opór. Oprócz tego, praca mechanizmu jest sygnalizowana migającym światłem lampy oraz dźwiękiem, które mają za zadanie ostrzec osoby znajdujące się w zasięgu skrzydeł bramy.

Zaletą napędu do bramy wjazdowej jest między innymi to, że można wprowadzić do jej systemu odpowiednie ustawienia, które w trakcie otwierania i zamykania umożliwiają na przykład ponowne otwieranie na etapie zamykania, albo częściowe czy też całkowite zatrzymanie bramy, przełączając na zamykanie automatyczne.

Skład urządzenia do usprawnienia automatycznej pracy bramy wjazdowej prezentuje się następująco, podstawą częścią są siłowniki, kolejno sterownik z odbiornikiem radiowym, który często jest zespolony w obudowie z siłownikami, antena, pilot do sterowania oraz wprowadzania ustawień do systemu, lampa ostrzegawcza, wyłącznik na klucz, fotokomórka bezpieczeństwa oraz odbój.

Tak jak zostało wcześniej wspomniane, automatyczne sterowanie może znaleźć swoje zastosowanie w bramach uchylnych, garażowych, a także przesuwnych. Ze względu na różne elementy konstrukcji bram, w wahadłowych bramach dwuskrzydłowych, bądź jednoskrzydłowych instalowane są hydrauliczne lub elektromechaniczne siłowniki. Zaś w bramach przesuwnych do wprowadzenia automatyzmu urządzenia montowane są motoreduktory. Każdy z tych rodzajów siłowników charakteryzuje się odmienną pracą, zapewniając tym samym idealne funkcjonowanie bramy wjazdowej.