Kuchnia to wyjątkowe miejsce. Przy projektowaniu powyższego pomieszczenia należy szczególną uwagę skierować na blat kuchenny i całą wokół niego przestrzeń. Materiał przy blacie kuchennym powinien być odporny na działanie pary wodnej, która jest nieunikniona w trakcie przygotowywania posiłków, a oprócz tego powinien być on łatwy do utrzymania higieny.

Najczęściej nad blatem kuchennym montujemy płytki ceramiczne, ze względu na to, iż potrafią one spełnić wszystkie powyżej wymienione kwestie. Choć płytki ceramiczne są bardzo popularne, nie oznacza wcale, że muszą prezentować się standardowo. Obecnie w sprzedaży są dostępne płytki ceramiczne od wielu producentów, co sprawia także, że ich proponowana oferta jest niesamowicie szeroka, i tak też możny wybrać płytki imitujące drewno, kafelki o intensywnym kolorze czy awangardowym wzorze.

Jeżeli chcielibyśmy nieco ograniczyć koszty związane z wykończeniem ścian w kuchni nad blatem, to wówczas możemy zdecydować się na bardzo proste rozwiązania czyli po prostu na specjalnie do kuchni stworzoną farbę. Wspomniana farba posiada podwyższone właściwości a szczególnie zwiększoną odporność na wilgoć. Ponadto jest zmywalna a co więcej w każdej chwili można ścianę pomalować na nowy kolor, co sprawia, że kuchnia nie musi być wcale nudna.