Pralka to bez wątpienia jedno z najważniejszych urządzeń w naszym mieszkaniu. Nie zawsze jednak chcemy by przykuwała ona wzrok, a jednocześnie pragniemy by dojście do niej było bezproblemowe. Wobec tego ile miejsca powinniśmy przeznaczyć na zabudowę pralki?

Powinniśmy zacząć od wymierzenia naszej pralki. O ile posiadamy dużą łazienkę lub nawet osobą pralnie to większego kłopotu nie ma. Inaczej sytuacja prezentuje się gdy ilość miejsca mamy mocno ograniczoną. W sklepach znajdziemy różne wielkości pralek, które w związku z tym mogą pomieścić różną ilość prania. Jeżeli wymiary pralki są standardowe, wówczas spokojnie możemy pralkę ukryć we wnęce lub schowku. Tymczasem jeśli nasza pralka posiada zwiększone gabaryty, wówczas jedynym słusznym rozwiązaniem jest obudowa pralki na wymiar.

Jak wybrać miejsce na zabudowę pralki? Pierwszy pomysł, jaki przychodzi natychmiast na myśl to łazienka, między innymi z tego względu, iż to najczęściej w tym pomieszczeniu trzymamy kosz z brudną odzieżą, wszystkie przyłącza mamy na miejscu, a z podłogi zabudowanej płytkami, łatwo jest zmyć wodę gdy coś się wyleję. Drugie pomieszczenie w którym także często ustawiamy pralkę, to kuchnia. Zwykle decydujemy się na kuchnię wtedy gdy łazienka jest zbyt mała by pomieścić urządzenie i komfortowo z niego korzystać. W kuchni posiadamy możliwość chociażby ukrycia pralki pod blatem. Coraz częściej także na schowek na pralkę stosuję się szafę w przedpokoju. Musi ona jednak spełniać kilka warunków, przede wszystkim musi ona zapewniać łatwy dostęp do niezbędnych przyłączy wodno-kanalizacyjnych, wewnątrz musi być wentylacja oraz podłoga zabudowana płytkami, tak by w razie awarii można było z łatwością zebrać wodę.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem na zabudowę pralki jest umieszczenie urządzenia pod blatem, ale trzeba także pamiętać o innych możliwościach, jak na przykład specjalne drzwiczki na prowadnicach, zasłonki, drzwiczki łamane lub harmonijkowe. Możliwości jest wiele na zabudowę pralki, jednak przy wyborze odpowiedniej warto kierować się wygodą użytkowania.