­Każdy kto planuje budowę domu lub stoi przed modernizacją starego budynku mieszkalnego, posiada przed sobą trudną do podjęcia decyzję dotyczącą systemu grzewczego. Do wyboru mamy ogrzewanie grzejnikowe lub wodne ogrzewanie podłogowe. Zarówno pierwszy, jak i drugi system posiada swoje zalety i wady. Zanim jednak dokonamy ostatecznej decyzji, warto poznać wszystkie cechy i właściwości danego systemu, gdyż późniejsze problemy w eksploatacji nie są spowodowane wadami technicznymi, ale wynikają z nieprawidłowego wyboru systemu.

Efektywne ogrzewanie domu uzależnione jest wyłącznie od prawidłowo dobranego kotła oraz należycie opracowanej i zamontowanej instalacji. Ponadto ważny jest też dobór grzejników stosowny do pomieszczeń oraz zadań jakie one powinny spełniać. Najczęściej w domach instalujemy ogrzewanie grzejnikowe rozlokowane w całej nieruchomości, aczkolwiek coraz częściej decydujemy się także na instalację ogrzewania podłogowego, które stanowi podstawę systemu grzewczego, albo uzupełnienie dla ogrzewania grzejnikowego.

Ogrzewanie grzejnikowe jest znacząco tańsze od ogrzewania podłogowego. Montaż wspomnianego systemu jest również o wiele prostszy i szybszy. W sklepach możemy znaleźć wiele nowoczesnych modeli grzejników, co stanowi dodatkową alternatywę dla ogrzewania podłogowego. Jeżeli pragniemy w domu mieć łatwy dostęp do regulacji temperatury, również z tego powodu powinniśmy wybrać ogrzewanie grzejnikowe. Przy tego typu rozwiązaniu nie musimy się także martwić o rodzaj wykończenia podłóg, gdyż nie mają one wpływu na sposób i szybkość ogrzewania pomieszczeń w domu. Z kolei ogrzewanie podłogowe choć niesie ze sobą większe koszty instalacji, to zdecydowanie wprowadza w domowy budżet spore oszczędności nawet rzędu kilkudziesięciu procent. Jednakże chcąc wybrać ogrzewanie podłogowe musimy wiedzieć, że niezbędne do tego jest niskotemperaturowe źródło ciepła w postaci na przykład kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła, czy też kolektorów słonecznych. Niewątpliwą zaletą ogrzewania podłogowego jest też lepsze zorganizowanie przestrzeni w pomieszczeniach, gdyż cała instalacja ogrzewania znajdujące się w podłodze.