Anemia to stan, w którym krew jest niewystarczająca do prawidłowego zaopatrzenia organizmu w tlen. W anemii żelazo we krwi nie jest rozprowadzane równomiernie. Powoduje to, że narządy muszą pracować ciężej, aby otrzymać taką samą ilość tlenu. Anemia występuje częściej niż myślisz, zwłaszcza u kobiet i osób, które niedawno urodziły dziecko. Jeśli masz skłonność do anemii, ważne jest, abyś wiedziała, co ona oznacza, jak zapobiegać jej wystąpieniu i jak sobie z nią radzić, jeśli już się pojawi. Omówienie różnych rodzajów anemii i jakie są szanse na ich wystąpienie.

Co to jest anemia?

Anemia to stan, w którym krew jest niewystarczająca do prawidłowego zaopatrzenia organizmu w tlen. Najczęstszym typem niedokrwistości jest niedokrwistość łagodna. Wynika ona ze zmniejszonego tempa wytwarzania hemoglobiny (składnika czerwonych krwinek). Zazwyczaj objawia się ona jako matowe, czerwone zmęczenie. Może jej towarzyszyć zmęczenie, osłabienie i spadek apetytu. Osoby z łagodną anemią często nie odczuwają potrzeby spożywania pokarmów bogatych w żelazo. Jeśli jednak nie otrzymują wystarczającej ilości żelaza, może u nich wystąpić zwiększone ryzyko rozwoju poważniejszej niedokrwistości.

Co może być przyczyną anemii?

Najczęstsze przyczyny anemii to brak żelaza w diecie i choroba. Jeśli cierpisz na anemię w młodym wieku, możesz mieć rzadką grupę krwi, której Twój organizm nie wytwarza. Jest to tzw. hemoglobina anemiczna. Najczęstszym rodzajem niedokrwistości, która jest wynikiem tej choroby, jest hemoglobinopatia anemiczna. Jest ona spowodowana mutacją w genie kodującym enzym hemoglobinę.

Jak często to się zdarza?

Anemia występuje częściej w czasie ciąży i w pierwszych kilku miesiącach po porodzie. Zwykle ustępuje po około roku.

Jakie są rodzaje anemii?

Istnieją trzy główne rodzaje niedokrwistości: krwinki czerwone (RBC), makrocząsteczki zawierające żelazo (produkowane przez erytrocyty zawierające żelazo) oraz makrocząsteczki niezawierające żelaza (krwinki czerwone nasycone enzymami).

Czy można być anemikiem i nie czuć tego?

Mimo że anemia może być odczuwana jako żelazna płytka na skórze, nie powinnaś czuć się skrępowana ani zawstydzona, jeśli w czasie ciąży dopadnie cię infekcja lub choroba. Większość kobiet w ciąży jest anemiczkami i nie odczuwa potrzeby spożywania pokarmów bogatych w żelazo.

Kiedy pojawia się anemia?

Anemia zwykle występuje u osób pochodzących z Europy Północnej i Zachodniej, Latynosów, osób pochodzenia afrykańskiego, rdzennych Amerykanów i innych osób z niskim spożyciem żelaza. Może ona wystąpić u osób w każdym wieku, każdej rasy i płci.

Jak zapobiegać anemii?

Najlepszym sposobem zapobiegania anemii jest dostarczanie odpowiedniej ilości żelaza w diecie. Jeśli masz anemię, możesz zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, przyjmując leki, które mogą zmniejszać liczbę czerwonych krwinek (RBC).

Jak radzić sobie z anemią, jeśli już wystąpi?

Jeśli już masz anemię, możesz zrobić kilka rzeczy, aby zapobiec jej pogłębieniu. Jeśli to możliwe, staraj się unikać spożywania pokarmów z dużą zawartością żelaza. Jeśli nie możesz ich unikać, najlepszym sposobem na zmniejszenie ilości żelaza w diecie jest wypijanie 2-3 szklanek wody (8-10 uncji) dziennie. Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić, aby zapobiec anemii, jest unikanie palenia. Niektórzy ludzie zapadają na anemię w wyniku palenia papierosów. Jeśli nadal palisz, ważne jest, abyś rzuciła palenie przed zajściem w ciążę. Ważne jest również utrzymywanie prawidłowej wagi ciała.

Anemia to stan, w którym krew jest niewystarczająca do prawidłowego zaopatrzenia organizmu w tlen. Może być spowodowana przez wiele czynników, ale najczęstszym z nich jest niedokrwistość spowodowana zmniejszoną produkcją hemoglobiny. Istnieją trzy główne rodzaje niedokrwistości: czerwonokrwinkowa (RBC), makromolekuły zawierające żelazo (wytwarzane przez erytrocyty zawierające żelazo) oraz makromolekuły niezawierające żelaza (krwinki czerwone nasycone enzymami). Najlepszym sposobem zapobiegania anemii jest dostarczanie odpowiedniej ilości żelaza w diecie. Jeśli cierpisz na anemię, możesz także zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, przyjmując pewne leki, które mogą zmniejszać liczbę czerwonych krwinek (RBC).