Nie jest tajemnicą, że sucha skóra jest źródłem chronicznego podrażnienia i może prowadzić do innych problemów skórnych. Na przykład, jeśli suchość prowadzi do stanów zapalnych, prawdopodobnie będziesz cierpieć z powodu trądziku i innych problemów skórnych w rezultacie. Końcowy rezultat? Sucha skóra ma nie tylko wartość estetyczną – może również wpływać na Twoje zdrowie! Nieleczona, sucha skóra może powodować: Trądzik Łuszczycę Swędzącą, łuszczącą się skórę ( egzemę ) ) Nawroty łuszczycy/ostre ataki Owrzodzenia na twarzy lub ciele spowodowane oparzeniami słonecznymi lub ekspozycją na zimno Jeśli masz suchą skórę, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uczynić ją mniej drażniącą i bardziej komfortową.

Środki wysuszające skórę

Sucha skóra jest zwykle wynikiem słabego nawilżenia skóry; zbyt sucha skóra powoduje zatykanie się porów, co prowadzi do powstawania białych i czarnych zaskórników, łuszczenia się skóry i jej matowej struktury. Istnieje wiele sposobów na nawilżenie skóry, w tym: – Stosowanie kremu nawilżającego po oczyszczeniu. – Stosowanie preparatu oczyszczającego, który został opracowany specjalnie w celu usunięcia nadmiaru oleju. – Stosowanie toniku, który został opracowany specjalnie w celu zrównoważenia pH skóry. – Stosowanie maseczek do twarzy zawierających sfermentowane składniki, takie jak żeń-szeń, rozmaryn i pokrzywy. – Stosowanie mieszanek olejków eterycznych w celu nawilżenia skóry. – Stosowanie reżimu skin-zen, który składa się z powolnych, głębokich oddechów, złuszczania skóry i picia wody. – Codzienne stosowanie bogatego kremu nawilżającego. – Używanie bezolejowego masła do ciała. – Używanie maseczki do twarzy, która zawiera mentol, eukaliptus lub rozmaryn. – Używanie masła do ciała, które zawiera lawendę, różę lub olejku ylang-ylang.

Szampon wolny od siarczanów

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich szampon i odżywka zawierają siarczany. Są to składniki chemiczne, które mogą powodować uszkodzenia bariery skórnej, zwiększać obrót skóry i zachęcać do zapalenia gruczołów łojowych. Można je usunąć stosując szampon, odżywkę lub mydło bez siarczanów. Sucha skóra jest zazwyczaj wynikiem słabego nawilżenia skóry; zbyt sucha skóra powoduje zatykanie się porów, co prowadzi do powstawania białych i czarnych zaskórników, łuszczenia się skóry i jej matowej struktury. Istnieje wiele sposobów na nawilżenie skóry, w tym: – Stosowanie kremu nawilżającego po oczyszczeniu. – Stosowanie preparatu oczyszczającego, który został opracowany specjalnie w celu usunięcia nadmiaru oleju. – Używanie toniku, który został opracowany specjalnie w celu zrównoważenia pH skóry. – Stosowanie maseczek do twarzy zawierających sfermentowane składniki, takie jak żeń-szeń, rozmaryn i pokrzywy. – Stosowanie mieszanek olejków eterycznych w celu nawilżenia skóry. – Stosowanie reżimu skin-zen, który składa się z powolnych, głębokich oddechów, złuszczania skóry i picia wody. – Codzienne stosowanie bogatego kremu nawilżającego. – Używanie bezolejowego masła do ciała. – Używanie maseczki do twarzy, która zawiera mentol, eukaliptus lub rozmaryn. – Używanie masła do ciała, które zawiera lawendę, różę lub ylang-ylang.

Stosowanie kremu nawilżającego

Wiele osób uważa, że stosowanie codziennego kremu nawilżającego jest niepotrzebne, ponieważ stosują bogaty krem nawilżający na suchą skórę. Jednak tak nie jest, ponieważ stosowanie codziennego kremu nawilżającego może pomóc w zapobieganiu i radzeniu sobie ze stanami suchej skóry. Stanowią one również barierę przed promieniami słonecznymi UV, które mogą powodować uszkodzenia i starzenie się skóry. Na rynku dostępnych jest wiele kremów nawilżających, dlatego ważne jest, aby wybrać ten odpowiedni dla swojego typu skóry. Aby określić, czy codzienny krem nawilżający jest dla Ciebie odpowiedni, weź pod uwagę następujące kwestie: – Czy używasz zwykłego kremu nawilżającego, czy specjalnego, który jest przeznaczony do stosowania na suchą skórę? – Jak często go używasz? – Czy trzeba go często wymieniać? – Ile kosztuje?

Używaj toniku

Chociaż tonik jest często reklamowany jako „naturalny” sposób pielęgnacji skóry, w rzeczywistości jest to środek chemiczny. Jak już wspomnieliśmy, bariera skórna chroni naszą skórę przed bezpośrednim kontaktem z toksynami. Co więcej, toniki często zawierają składniki, które nie są dobre dla Twojej skóry. Na przykład, niektóre toniki zawierają alkohol, który może prowadzić do niepożądanego odurzenia Twojej skóry!

Złuszczanie jest kluczowe

Chociaż prawdą jest, że złuszczanie skóry dwa razy w tygodniu może pomóc w odblokowaniu porów, robienie tego bez toniku lub maski jest nie tylko nieskuteczne, ale może być szkodliwe. Dobrym sposobem na oczyszczenie i złuszczenie skóry jest użycie naturalnego środka złuszczającego, takiego jak ałun, soda oczyszczona lub granulki nawilżające. W zależności od tego, jak wrażliwa jest Twoja skóra, możesz również rozważyć użycie środka ściągającego po oczyszczeniu, takiego jak jeżyny, truskawki lub kiwi.

Czynnik spłukiwania

Choć bardzo chciałabyś myć włosy codziennie, to z powodu ich zabrudzenia może to być zbyt pracochłonne. Ponadto, konieczność spłukiwania odżywki po umyciu włosów jest niekorzystna dla Twojej skóry. Zamiast tego, możesz spróbować raz w tygodniu spłukać włosy tradycyjnym szamponem lub naturalnym środkiem czyszczącym. Codzienne mycie włosów jest ważne, ale nie jest konieczne.

Wady środków wysuszających

Jak wspomnieliśmy powyżej, jedną z informacji suchej skóry jest to, że może być ona wskaźnikiem, że przesadzasz z kosmetykami. W przypadku suchej skóry łatwo o nadmierną kompensację w postaci dodatkowej aplikacji kremu nawilżającego, co prowadzi do nadmiernej produkcji sebum. Może to prowadzić do powstawania trądziku, zaskórników i wągrów, łuszczenia się skóry, jej matowej struktury i zwiększonej produkcji oleju.

Sucha skóra to powszechna przypadłość, która może powodować uczucie dyskomfortu, a nawet zakłopotania. Jest to również powszechna dolegliwość wśród nastolatków i młodych dorosłych, a ważne jest, aby pamiętać, że nie musisz przechodzić przez to sam. Jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby pomóc w radzeniu sobie z suchą skórą, w tym:

– Myć twarz dwa razy dziennie

– Stosuj krem nawilżający po oczyszczeniu skóry

– Nie złuszczaj nadmiernie skóry

– Nie zapominaj o stosowaniu toniku

– Korzystne jest spłukiwanie preparatem oczyszczającym raz w tygodniu.

– Zapobieganie trądzikowi i zaskórnikom poprzez prawidłową pielęgnację skóry jest bardzo ważne – I na koniec, ale nie mniej ważne, nawilżaj swoją skórę!