Zaparcia to częste zaburzenie trawienia, które może dotknąć każdego, ale jest bardziej prawdopodobne, że dotknie tych, którzy nie praktykują pewnych nawyków. Gdy zrozumiesz przyczynę i sposób leczenia zaparć, będziesz mógł cieszyć się lepszą jakością życia. Jeśli cierpisz na zaparcia, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym są, jakie są ich przyczyny, objawy, sposoby leczenia i jak sobie z nimi radzić.

Co to jest zaparcie?

Zaparcie to niezdolność do sprawnego wypróżnienia. Osoba cierpiąca na zaparcia może mieć trudności z oddawaniem stolca, mieć zwiększoną częstotliwość wypróżnień lub nie być w stanie zatrzymywać płynów. U niektórych osób z zaparciami występują również skurcze mięśni. Kiedy jelita nie są w stanie prawidłowo się wypróżniać, w organizmie gromadzą się produkty przemiany materii, powodując dolegliwości zwane bólem w dolnych i górnych partiach ciała. Brak wypróżnienia jest pierwszym objawem zaparcia. Jeśli towarzyszą mu skurcze brzucha, należy udać się do lekarza.

Przyczyny zaparć

Przyczyn zaparć jest wiele – choroby genetyczne, leki, starzenie się, ciąża, dieta, stres, brak błonnika w diecie, brak ruchu, niewystarczająca ilość błonnika w diecie i brak ruchu. Osoby niepełnosprawne, osoby z przewlekłą chorobą wątroby oraz osoby przyjmujące niektóre leki powinny omówić możliwość wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych. Większość osób cierpiących na zaparcia ma mniej objawów niż osoby, które nie cierpią na tę przypadłość. Najczęstsze z nich to skurcze brzucha, zmniejszona częstotliwość wypróżnień i uczucie niepełnego wypróżnienia.

Objawy zaparć

Poniżej podano niektóre z objawów zaparć: – stolce, które są ciężkie lub przypominają ołów w żołądku – ból brzucha – nudności i/lub wymioty – mniej niż 1 wypróżnienie na miesiąc Czasami zaparcia rozpoznaje się na podstawie liczby wypróżnień. Nie zawsze jednak tak jest. Może również pojawić się pytanie, czy w ogóle odczuwana jest potrzeba zrobienia kupy. Jeśli czujesz, że musisz oddać mocz, ale nie masz na to ochoty, może to oznaczać, że masz łagodne zaparcie.

Leczenie zaparć

Wiele osób, nawet tych cierpiących na zaparcia, wie, że może rozwinąć się u nich ta przypadłość, jeśli nie będą tego pilnować. Aby tego uniknąć, lekarze i pracownicy służby zdrowia często zalecają stosowanie różnych leków przeczyszczających, lewatyw i płukanek wodnych. Jednakże, podczas gdy niektórym mogą one pomóc, inni mogą doświadczyć niepożądanych skutków ubocznych. Aby lepiej zrozumieć różne metody leczenia i ich działanie, eksperci zalecają zebranie dokładnego wywiadu medycznego.

Jak leczyć zaparcia?

Istnieją różne sposoby leczenia zaparć, w tym: – Środki przeczyszczające – Przyjmowanie suplementu błonnika wraz z napojem błonnikowym – Biegunka – Czopki – Tabletki – Czopki ( powlekane dojelitowo ) – Enemy – Płukanie żołądka wodą – Tabletki rosołowe – Scoby – Soda oczyszczona – Zacisk – Wałek – Ramiona szyjne Flex – Owijanie – Inne –

Osoby cierpiące na zaparcia często doświadczają skurczów brzucha, uczucia niepełnego wypróżnienia i braku apetytu. Inne objawy mogą obejmować chęć wypróżnienia się i niemożność zrobienia tego. Przyczyną tego stanu jest m.in. niewłaściwa dieta, prowadząca do niedoboru błonnika w diecie, oraz nadmierne szczepienia. Istnieją sposoby leczenia tego schorzenia, w tym zmiana diety, która pomoże w przyjmowaniu błonnika, oraz suplementy zawierające błonnik i inne pomocne składniki. Jeśli cierpisz na zaparcia, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym są, jakie są ich przyczyny, objawy, sposoby leczenia i jak sobie z nimi radzić.